ZVOP

(29.5.2010; Podkost)

Protože to Jane u oveček baví, tak jsem si řekla, že bychom mohli zkusit zkoušku vloh ovčáckého psa. Na konci května pořádali zkoušky na Podkosti, což je relativně blízko a tak jsme to jeli testnout :). Snažila jsem se to brát jako trénink na cizích ovečkách a v cizím prostředí :).

Co je ZVOP?

ZVOP = zkouška vloh ovčáckého psa

Je to vlastně test, jestli psisko podědilo po svých předcích zájem o ovečky a práci s nimi. Zkouška není bodovaná a hodnotí se pouze zda pes prospěl nebo neprospěl. Ve zkušením řádu je uvedeno: "Posuzovány jsou následující úkony: pohyb za stádem, zájem o práci, změny tempa, soustředění (uši, oči), cit pro odpovědnost za stádo, styl práce (nakolik je typický pro dané plemeno), předvídavost vzdálenosti, nebojácnost, nátlak (přiblížení se až těsně ke zvířatům, kousnutí, resp. štípnutí na povel ovčáka), napadání zvířat (nežádoucí je kousnutí do vlny nebo jiné agresivní chování provedené bez předchozího povelu ovčáka)."

Jak to probíhalo?

Hrad PodkostV sobotu ráno jsme vyrazili spolu s Dančou a Cheerem  směr Podkost (Danča se chtěla podívat na Jane a rovnou teda vzala Cheera, aby si zkusil taky jiné ovečky v jiném prostředí). Naštěstí počasí bylo krásné na letošní jaro a byl to moc hezký den. Na zkoušku ten den nastoupilo dalších asi 15 psů. Testy probíhaly v menší ohradě a jako testovací ovečky nám přivedli 4 beránky. V tu chvíli jsem to chtěla vzdát, protože jsem si říkala, že až tohle Jane uvidí z blízka, tak to vzdá a odejde z ohrady :).

Na test jsme s Jane nastoupily mezi posledními a to už byli beránci dost našvaný a zpruzený z té spousty psů, co tam celé dopoledne na ně nabíhali. Nechtěli se vůbec hýbat a snažili se stahovat k dřevěné ohradě do stínu a do úkrytu. Byla jsem zvědavá, jak se Jane s těmihle nechodícími vcemi popere, protože Danča má ovce běhací, které reagují na sebemenší pohyb psa. Tyhle ignorovali i psisko, které jim doslova dýchalo na záda a navíc se nebály psovi i postavit a jít proti němu ...

Cheero a JaneJane mě mile překvapila a situaci zvládla. Na začátku v jednu chvíli byla trochu nejistá, protože ovce nereagovaly, jak by měly.  Pak ale pochopila, že to musí vzít za jiný konec a jít k ovcím na blízko, aby je rozpohybovala a povedlo se. Pan rozhodčí k nám ani neměl žádné připomínky a rovnou nám napsal "Prospěla" :). Video ze zkoušky:

Danča a Cheero - soutředění před zkouškouNa Cheerovi bylo celou dobu vidět, jak se na ovečky moooc těší :). Nakonec Cheero nastoupil úplně poslední a měl stejný problém s rozpohybováním ovcí, ale postavil se k tomu jako chlap a naprosto s přehledem ovce zmáknul a ovládal ... já jsem od něj taky nic jiného nečekala :). Jako jediný pes na testech dokázal ovce odtlačit od ohrady, na kterou se nalepily a přihlat je zase do středu. Udělal to tak suveréně a nebojácně, že jsme všichni jen zírali. Danča si s Cheerem trochu potrénovala :) a zkoušku samozřejmě složili. Cheerovo video:

Tisknout


O Jane ve zkratce:

  • matka: Amy Dajavera
  • otec: Fireonice of Maranns Home
  • DKK, DLK 0/0; OCD free; CEA/PRA neg.; TNS Normal; glaukom free
  • ZVOP, HWT, ZOP, BH, FLY 18
  • Klubový šampion BCCCZ; 1x CAJC; 3x CAC, 1x res. CACIB, 2x res.CAC, V1, V2, V3, V4;

Hledá se Donee !!!

Don´t Worry DajaveraNa velikonoce (5. 4. 2010) se ztratila red merle fenka border kolie Don´t Worry Dajavera - slyšící na jméno Donee. Prosím pomozte nám ji najít!

Více informací

RSSRSS

Co je nového v naší smečce a na našich www stránkách

11. 04. 2012

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Jelikož mi ježíšek předloni nadělil super šicí stroj Bernina, rozhodla jsem se prodat svoji původní Singrovku. Jistě ještě někomu dobře poslouží.

Celá novinka

30. 03. 2012

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Připomínám, že i letos se bude konat slezina Dajaveráčků, našich kamarádů a ostatních "příbuzných". Podrobnosti najdete na stránkách tábora ZDE.

Celá novinka© 2024, www.kasaly.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing