Pasení

Pasení jsem chtěla vyzkoušet jen z pohledu, jestli Jane podědila po svých předcích vlohy k práci se stádem. Nemám velké ambice v téhle oblasti, ovečky nemáme a asi nikdy mít nebudeme :), ale díky naší chovatelce Danče můžeme na jejích ovečkách zkusit, zda Jane má nebo nemá zájem o práci se zvířaty.

Jane a koně

Jane od prvopočátku měla být (mimo jiné) parťák na vyjížďky na koni a tak jsem ji k nim od štěněte brala. Koně teda obecně nejsou vhodná zvířata na pasení (a ani to není mým úmyslem je pást), ale od mala u Jane pozoruju, že i přes celkem velký respekt z těch divných a hodně přerostlých "ovcí", se snaží je ovládat. Kůň podle Jane nemá co koukat ze stáje a je třeba ho zatlačit dovnitř. A když si vyvedu koně na jízdárnu, abych ho osedlala a připravila na vyjížďku, Jane mu jeho neustálým obíháním a občas i zhoupnutím se na ocase, jasně dává najevo, že se nemá ani hnout. A když chudák koník popojde, už ho Jane zastavuje ... v jednu chvíli ho tlačí pohledem zepředu a druhou už se mu houpe na ocase ...

Nic naplat, že panička se jí neustále snaží vysvětlit, že koně se opravdu nepasou a že ho mám opravdu pod kontrlou a nemusí se mi pomáhat. Je pravda, že dřív se jí mozek naprosto zatměl a normálně velmi dobře ovladatelná a vycvičená fena se začala chovat jako blázen a vůbec nereagovala na pokyny a povely. Takže jsem se snažila, aby se jí nic nestalo a jediným povelem "NE" se ji snažila ovládat. Naštěstí je vidět, že dospívá a je víc schopna ovládat své instinkty a už i u koní je ovladatelnější.

Je zvláštní, že v okamžiku, kdy na koně nasednu, naprosto se zklidní a nemá tendenci koně jakkoli korigovat. Jane miluje vyjížďky do přírody, panička má konečně rychlost, která jí vyhovuje a její zjevné nadšení mě vždycky rozesměje. Splnil se mi sen, ona je opravdu skvělá parťačka a hlavně, od prvního momentu je z koně naprosto skvěle ovladatelná na sebemení pokyn slovní nebo jen neverbální (někdy si říkám, že víc než když stojím na zemi:)).

Jane a ovečky

Ovečky Jane viděla poprvé asi v půl roce. Byly jsme u Danči, která pásla s Ixi a Jane jí ty ovce řádně rozháněla :). Ixi pak už byla úplně nešťastná, že Jane odstavila a šla si ty ovce sehnat do stáda :). O pasení nemohla být řeč ... nicméně bylo vidět, že ovečky Jane zajímají a že má tendenci s nimi něco tvořit, i když nevěděla co a jak.

Takže teď v 18 měsících jsme se s Dančou domluvily, že zkusíme vzít Jane k ovečkám znovu a uvidíme, jak bude reagovat. A reagovala překvapivě dobře ... nejdřív ovečky obíhala pořád dokola, ale asi po dvou třech lekcích už reaguje na povely a začíná držet balanc na dvanáctce. Kdybych jí to tolik nekazila a nemátla ji nejasnými pokyny, určitě by jí to šlo líp :).

Tisknout


O Jane ve zkratce:

  • matka: Amy Dajavera
  • otec: Fireonice of Maranns Home
  • DKK, DLK 0/0; OCD free; CEA/PRA neg.; TNS Normal; glaukom free
  • ZVOP, HWT, ZOP, BH, FLY 18
  • Klubový šampion BCCCZ; 1x CAJC; 3x CAC, 1x res. CACIB, 2x res.CAC, V1, V2, V3, V4;

Hledá se Donee !!!

Don´t Worry DajaveraNa velikonoce (5. 4. 2010) se ztratila red merle fenka border kolie Don´t Worry Dajavera - slyšící na jméno Donee. Prosím pomozte nám ji najít!

Více informací

RSSRSS

Co je nového v naší smečce a na našich www stránkách

11. 04. 2012

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Jelikož mi ježíšek předloni nadělil super šicí stroj Bernina, rozhodla jsem se prodat svoji původní Singrovku. Jistě ještě někomu dobře poslouží.

Celá novinka

30. 03. 2012

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Připomínám, že i letos se bude konat slezina Dajaveráčků, našich kamarádů a ostatních "příbuzných". Podrobnosti najdete na stránkách tábora ZDE.

Celá novinka© 2023, www.kasaly.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing