Pasení v Martínkovicích a zkouška HWT

Pasecí tábor Martínkovice

Do Martínkovic nás pozvala Danča Rájová, chovatelka Jane a já jsem moc ráda, že jsme jely, protože to byl úžasný týden. S námi kempila na pastvině ještě Helča s Forkem a Kety a Danča měla sebou Cheera. Děkuji i Ivaně Horské, majitelce oveček a pořadatelce tohoto pasecího tábora, bylo to opravdu bezva.

Setkali jsme se i s dalšími bezva lidičkami a psisky a všichni jsme si užívali krásného prostředí a počasí, dobré nálady a práce s ovečkami.

Myslím, že kdyby nás někdo při tréninku pozoroval, hodně by se s námi nasmál. Některá prohlášení, která vznášíme k našim psiskům opravdu nemají chybu :). Třeba Dáša k Elfíkovi: "Myslíš si že jsi letadlo nebo co?" nebo Helča ke Kety: "Jdi pomalu, nevidíš že ty ovce klušou?". Taky jsme některá psiska přejmenovali, třeba Jane dostala přezdívku "Dádi" od příkazu "Dál jdi", který jsem používala často, protože se snažím Jane vysvětlit, že ovce je schopna ovládat i z delší vzdálenosti a když bude flenkovat ovcím za zadkem, tak neuvidí kam jdu a musí tím pádem běhat za ovcemi víc než je zdrávo :). No třeba to časem pochopí. A třeba i já si časem přestanu plést strany a nebudu jí vehementně posílat na come-by a řvát na ní urputně away a pak ji ještě vynadat za to, že mně poslechla a zkřížila tak outrun. Tohle se fakt musí zažít :).

Společně s námi borderkami trénovali i neborderky - krátkosrsté i jedna dlouhosrstá kolie, belgické ovčandy, čuvač a dokonce i jedna německá ovčanda. U práce bylo vidět, že každé psisko je svá osobnost a se s vým páníčkem tvoří sehraný tým. Týden tréninku byl zakončen víkendem, kdy se konaly zkoušky a trialy různé úrovně a stylu pasení.

Zkouška HWT - reportáž :)

My s Jane jsme trénovaly na zkoušku HWT. Už dávno jsem pochopila, že u ovcí to není jako v klasické kynologii, kdy vím přesně jaké cviky kdy a jak se provedou a kdy jsem schopna psa natrénovat a na zkoušku připravit celkem jednoduše. U ovcí to takhle nefunguje, bohužel, a navíc jsem neměla za poslední měsíc moc času a nejezdily jsme trénovat dvakrát týdně, jak bylo původně v plánu, takže jsem doufala a veřila, ale stejně ve mě byla malá dušička.

Největší oříšek jsme s Jane měly s outrunem na 75 metrů, kdy Jane sice v tréninku tuhle vzdálenost uběhla, ale jen když jsem stála na polovině vzdálenosti mezi ovcemi a Jane. U zkoušky jsem měla Jane vyslat od startovního kolíku a v okamžiku, kdy bych šla ovcím naproti, tak bych ztratila polovinu bodů ze všech tří cviků "přihnání ovcí z pastvy". Takže jsme se s Helčou (ta šla na HWT s Forkem a měli stejný problém jako já s Jane) rozhodly, že je tam prostě pošleme a uvidíme :). Forek dal svů životní outrun na poprvé a vypadalo to naprosto úžasně. Až mě z toho mrazilo.

Naše zkouška s Jane byla to drama od začátku do konce :). Trochu se nám sekly ovce v košáru a nechtěly vylézt. Po otázce na rozhodčího, zda může Jane do košáru, mi bylo řečeno že ano, ale: "kousne a končíte". Se slovy "rozumím" jsem poslala Jane do košáru a vyvedly jsme ovce ven bez ztráty kytičky. Po tomhle zádrhelu jsem si řekla, že to prostě dojdeme i kdybychom měly obě duši vypustit. Při vodění oveček po vytyčen dráze jsem se trochu uklidnila a pak jsme si odložily s Jane ovce na místě pro outrun a přemístily jsme se na start. Helča mi poradila, že mám Jane říct, že to zvládne, jako ona řekla Forkovi, a tak jsem Jane řekla "to dáš" a s hlasitým pokynem jsem ji vyslala na outrun. Tlačila jem ji hlasem i myšlenkami ... a Jane to dala! Udělala svůj první krásný 75 metrový outrun a přivedla ovečky přímo ke mně (bohužel jsem stála na blbé straně kolíku a podle rozhodčího daleko, takže nám za přivedení strhl 18 bodů z 20 :)). Aby to bylo drama až do konce, při odhánění, které bylo určené rozhodčím ve směru podél košáru, se nám ovce zarazily u vrátek do košáru a že prý už chtějí jít domu:). Opět jsem si už myslela, že jsme skončily. Ale my jsme to s Jane ustály, nevzdaly a nakonec jsme ovce odtlačily (dokonce až na 40 metrů místo předepsaných 25 m). Jsem na Jane moc pyšná, že jí neruply nervy a ovce nepřihnala zpět a stále reagovala na mé pokyny a byla schopna pracovat a ustát tvrdohlavou vůdčí ovci. Zavření ovcí do košáru už proběhlo celkem v klidu ... opravdu jsme to dokázaly :). Složily jsme zkoušku HWT na 62 bodů, což znamená známku Dobrou.

                                          Video ze zkoušky je... ZDE ...

Musím říct, že mě pasení opravdu nadchlo a myslím, že Jane to taky hodně chytlo. Práce s ovečkami je úplně jiná než klasické sporty nebo kynologie, je tam X faktor (jak jsme to společně nazvali) v podobě oveček, které občas vymyslí nevymyslitelné :). Člověk se musí naučit předvídat a číst nejen svého psa, ale hlavně ty ovečky, rychle vyhodnotit situaci a dát psovi správný pokyn ve správnou dobu. Je to občas asi hodně komické mě pozorovat, když stojím u ovcí, vidím na Jane, že ona už ví kam má běžet a čeká na ten správný pokyn a já si nemůžu vzpomenout na název té správné strany nebo se rozhodnout, která strana je ta správná :).

Budeme určitě s Jane trénovat dál a zkusíme závodit v trialech IHT1 a zkusíme porovnat síly s ostatními psisky. Ale nejvíc se těším na další podobný pasecí tábor, který byl pro mě úžasným relaxem. Takhle jsem si opravdu už dlouho neodpočinula. Posílám pozdravy všem, se kterými jsem se setkala a díky za skvělou společnost, snad se zase brzy uvidíme u ovcí :).

Tisknout


O Jane ve zkratce:

  • matka: Amy Dajavera
  • otec: Fireonice of Maranns Home
  • DKK, DLK 0/0; OCD free; CEA/PRA neg.; TNS Normal; glaukom free
  • ZVOP, HWT, ZOP, BH, FLY 18
  • Klubový šampion BCCCZ; 1x CAJC; 3x CAC, 1x res. CACIB, 2x res.CAC, V1, V2, V3, V4;

Hledá se Donee !!!

Don´t Worry DajaveraNa velikonoce (5. 4. 2010) se ztratila red merle fenka border kolie Don´t Worry Dajavera - slyšící na jméno Donee. Prosím pomozte nám ji najít!

Více informací

RSSRSS

Co je nového v naší smečce a na našich www stránkách

11. 04. 2012

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Jelikož mi ježíšek předloni nadělil super šicí stroj Bernina, rozhodla jsem se prodat svoji původní Singrovku. Jistě ještě někomu dobře poslouží.

Celá novinka

30. 03. 2012

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Připomínám, že i letos se bude konat slezina Dajaveráčků, našich kamarádů a ostatních "příbuzných". Podrobnosti najdete na stránkách tábora ZDE.

Celá novinka© 2024, www.kasaly.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing