O patchworku

Pojmy

Růže (ozdoba deky) - technika šití přes papír (dílko Andrey, která se mnou byla na prvním Monínci v roce 2008)Patchwork (patch = záplata, vyrobeno ze záplat) = je zvláštní technika sešívání látek. Jedná se o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, že spolu vytvářejí větší geometrické vzory. Výsledný patchwork je pak spojen s dalšími vrstvami látky a je ještě různě prošíván.

Quilt = prošitý patchwork se nazývá quilt. Původně se jednalo výhradně o ruční práci, dnes se patchwork šije i na stroji a již existují i speciální šicí stroje, se kterými jde šití skoro samo :). Quilt (čte se kvilt) se zpravidla skládá ze tří částí. Vrchní díl deky tvoří barevný, ozdobný vzor, který je vytvořen technikou patchwork, vnitřní díl tvoří měká podšívka - vatelín nebo jiná výplň a spodní díl tvoří vzorovaná nebo jednobarevná látka. Všechny tři vrstvy jsou vzájemně spojené prošívacím stehem, který slouží ke spojení všech vrstev, zpěvnění quiltu, ale hlavně slouží i jako výrazná ozdoba výsledného díla.

Historie patchworku

Vyšívací modul - šicí stroj Bernina ... tomuhle říkám mašinka (stroj Radky Sedláčkové, který přivezla na Monínec 2009)První patchworkové práce vznikly už ve starém Egyptě před více jak 3000 lety. Pak se tato technika zřejmě díky obchodním stykům dostala do Číny a Japonska. V 11. století n.l. se patchwork teprve dostává do Anglie, kam ho přivezli křižáci ze svých výprav. V 16. a 17. století se patchworková technika rozšířila mezi anglickou chudinou, začaly se vyrábět deky a jiné přikrývky ze starých oblečení a jiných zbytků látek atkanin. Až později se začaly touto technikou zdobit a vyrábět závěsy, ubrusy a podobně. Přehozy na postele byly oblíbené především v Anglii a ve Francii, a to až do poloviny 18. stl., ale ty byly původně ušité jen z 1 kusu látky. Až později se z nutnosti šetřit a využívat i zbytky látek začalo šít technikou "patchwork" - čili "ze záplat".

Až v 18. století se patchwork dostal do Ameriky, kde velmi zdomácněl a stal se svým způsobem lidovým uměním. Původně se patchwork rozšířil na novém kontinentě mezi ženami amerických osadníků, které tímto způsobem chtěly zhodnotit zbytky látek nebo využít látky z již obnošených šatů. Dal se tak znovu použít i malý kousek vhodné látky.

Po druhé světové válce se zdálo, že techniky patchworku a quiltu již patří minulosti. V poslední době ale zájem o tuto textilní techniku zase vzrůstá. Obrovskou popularitu získává patchwork a quilt zejména ve Spojených státech a Japonsku. Také v Česku vznikají patchworkové kluby, pořádají se přednášky a školení, výstavy a objevují se knihy i obchody s bohatou nabídkou nástrojů a látek pro tuto skvělou techniku.

Současnost

Vánoční koule - zapichovaný patchwork (dílko Věrky Vaníkové - jezdí na Monínec každý rok - vevatvori.estranky.cz)Dnes se stává technika patchworku opět velmi populární. Patchwork se nejčastěji používá k výrobě quiltů (deky, přehozy, polštáře), ale může být použit i pro výrobu batohů, tašek, textilních dekorací a jiných oděvních doplňků. Fantazii se meze nekladou a využití patchworku je opravdu všestranné.

V současnosti se patchwork vyrábí zejména z bavlněných látek s různými vzory a barvami. Ladění látek a barev je jednou z důležitých součástí tvorby výsledného quiltu, jelikož barevné ladění dokáže úplně změnit i v základu stejný vzor.

(zdroj: wikipedia.org)

Moje zkušenost

Patchworkových technik a vzorů je nepřeberné množství, vychází z regionálního lidového umění, místních možností a způsobu života. Všechny vyjmenovat bych nezvládla :). Já jsem zatím přičichla a vyzkoušela jen zlomek z možností, které patchwork nabízí:

  • klasický patchwork
  • šití přes papír
  • japonský proplétaný patchwork
  • 3D efekty (kostka v kostce, dutá kostka, ...)
  • mozaika
  • zapichovaný patchwork (látky různých barev se připíchávají na polystyrenové polotovary obyčejnými špendlíky ve snaze vytvořit hezký vzor)

Už se těším, až časem vyzkouším další techniky a vzory ...

Tisknout


Hledá se Donee !!!

Don´t Worry DajaveraNa velikonoce (5. 4. 2010) se ztratila red merle fenka border kolie Don´t Worry Dajavera - slyšící na jméno Donee. Prosím pomozte nám ji najít!

Více informací

RSSRSS

Co je nového v naší smečce a na našich www stránkách

11. 04. 2012

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Jelikož mi ježíšek předloni nadělil super šicí stroj Bernina, rozhodla jsem se prodat svoji původní Singrovku. Jistě ještě někomu dobře poslouží.

Celá novinka

30. 03. 2012

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Připomínám, že i letos se bude konat slezina Dajaveráčků, našich kamarádů a ostatních "příbuzných". Podrobnosti najdete na stránkách tábora ZDE.

Celá novinka© 2023, www.kasaly.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing