Textilní hrátky

Savo v kombinaci s malováním barvami na textilTvoření s textilem má opravdu široký záběr. Já tvořím hlavně trička, kombinuji různé techniky - malování triček textilními barvami, savování, malování přes šablony atd.

Inspiraci a hlavně nové techniky opět nacházím u Moniky Brýdové, která vydala mimo jiné i knížku o tvorbě a zdobení triček (mám ji ve své knihovně :)). Monika je geniální hlavně v tom, že i když se něco nepovede tak jak si člověk představoval, nebo dokonce když se něco pokazí, tak z toho dokáže vybruslit, z chyby udělá "umělecký záměr" a nakonec vykouzlí něco úžasného. Trička jsou nedílnou součástí i tvoření na Monínci a na první a druhé dovče jsem jich tam utvořila opravdu hodně :).

Pomůcky a materiál

Materiál

Savované tričko - tlapkyNejraději používám bavlněná trička nebo alespoň materiál s 80% obsahem bavlny ... ty barvy na tom opravdu drží nejlépe a savo to neprožere :). Dají se samozřejmě savovat i jiné kousky oblečení - kalhoty, sukně, šaty. Dají se vysavit i džíny a pak je třeba dozdobit nalepovacími kamínky hot-fix nebo konturovacími barvami na textil.

Barev a výrobců je velká řada. Liší se jednak barevnou škálou (odstíny, prodávají se i metalické nebo se třpytkama apod.) i způsobem fixace. většina se ale fixuje žehlením. Ideální je žehlit přes pečicí papír, aby se nezašpinila žehlička od zbytků barvy. Existují i konturovací barvy na textil, ale na konturování se dají použít i obyčejné textilní barvy. Monika Brýdová na svém shopu prodává takové tubičky s hrotem, které se pak po naplnění normálními barvami na textil dají použít jako konturky.

Na savování používám Savo Perex neředěné, může se i trochu zředit (cca 1:1), pak jen člověk trochu déle čeká na efekt savení. Pokud je tričko nové, je třeba počkat delší dobu, než se savo prožere. Nejlepší je tričko nejdříve přeprat, lépe pak saje barvu i savo. Pro práce se savem je nejlepší tlaková pumpička, která je určena na barvy na hedvábí. Dokáže po natlakování nastříkat na tričko opravdu tenkou a souvislou vrstvu, tak aby se někde neudělal nevzhledný flek.

Moje zkušenosti

Detail trička - savovaná kočka doladěná konturkami a barvami na textilMoc mě baví savování a pak ladění vysavených tvarů barvičkami. Je to rychlé, efektní a hlavně dost velká alchymie, protože nikdy předem člověk neví, co vlastně nakonec vyleze. Každá barva se saví do jiného odstínu. Savo se nejlépe tvoří venku, kvůli nevábnému odéru, ale já tvořím i doma ... Michal s Jane vždy radši obsadí nejvzdálenější kout od koupelny :). Když mě to chytne, tak savím vše co mi přijde pod ruku :).

Šablony na savení se dají koupit, ale já si je vyrábím ráda sama. Nejlepší je na to rybníčková fólie. Pamatuju si, jak jsem poprvé vyrazila do obchodu pro kutily do zahradního centra. Našla jsem prodavačku a že bych si chtěla koupit rybníčkovou fólii. Poté co paní prodavačka odběhla a asi deset minut scháněla řezák a pravítko, jsem jí radostně sdělila, že bych ráda 30 cm té úžasné rybníčkové fólie ... no ten výraz bych vám přála vidět. Michal měl co dělat, aby se neřezal smíchy a já taky. Myslím, že si o mě myslela, že jsem asi padlá na hlavu :). Pak jsem strávila několik večerů stříháním šablon ... a nakonec jsem začala tvořit.

Tisknout


Hledá se Donee !!!

Don´t Worry DajaveraNa velikonoce (5. 4. 2010) se ztratila red merle fenka border kolie Don´t Worry Dajavera - slyšící na jméno Donee. Prosím pomozte nám ji najít!

Více informací

RSSRSS

Co je nového v naší smečce a na našich www stránkách

11. 04. 2012

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Prodám šicí stroj SINGER - sleva

Jelikož mi ježíšek předloni nadělil super šicí stroj Bernina, rozhodla jsem se prodat svoji původní Singrovku. Jistě ještě někomu dobře poslouží.

Celá novinka

30. 03. 2012

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Dajavera tábor 2012 - připomínka

Připomínám, že i letos se bude konat slezina Dajaveráčků, našich kamarádů a ostatních "příbuzných". Podrobnosti najdete na stránkách tábora ZDE.

Celá novinka© 2023, www.kasaly.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing